W poszukiwaniu zawodu

Dnia 26 listopada uczniowie klasy VIII uczestniczyli w wyciecze zawodoznawczej, której celem było przygotowanie młodzieży do podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych a tym samym planowania kariery. 


Wyjazd rozpoczęliśmy od zwiedzania gnieźnieńskiej fabryki baterii – Panasonic Energy Poland S.A., gdzie zapoznaliśmy się historią powstania firmy i linią produkcyjną baterii węglowo-cynkowych. Po obejrzeniu filmu o produkcji baterii mogliśmy sami, zgodnie z instrukcją napisaną w języku japońskim, złożyć baterię. Następnie zwiedzaliśmy halę produkcyjną, widzieliśmy cały proces pakowania i przygotowania do wysyłki.  Uczniowie dowiedzieli się także o sposobie zatrudniania w firmie i potrzebnych kwalifikacjach.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie firmy Trepko, która produkuje i sprzedaje automaty pakujące dla przemysłu spożywczego. W biurze projektowym mechaników uczniowie poznali nowoczesne narzędzia rysunku 3D, natomiast w biurze konstrukcyjnym automatyków zobaczyli prace projektantów elektryków i programistów. Efekty końcowe tychże projektów obejrzeli na hali montażu. W dalszej kolejności, uczestnicy wycieczki zobaczyli halę cięcia i obróbki metalu, gdzie obserwowali cięcie metalu za pomocą strumienia wody z pisakiem pod dużym ciśnieniem oraz poznali zasadę działania obrabiarki sterowanej numerycznie CNC. Z całą pewnością udział w zwiedzaniu przyczynił się do poznania najwyższej jakości, zaawansowanego technologicznie sprzętu mechatronicznego.
Organizatorem wycieczki była wychowawczyni Renata Olejniczak, opiekunem pani Agnieszka Borkowska.