Trzymaj formę

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”. Projekt realizowany był w klasach V – VIII oraz klasie III gimnazjum.

Celem zajęć było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Uczniowie podczas spotkań dowiedzieli się jak powinna wyglądać zbilansowana dieta – talerz zdrowia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Poznali min. „Dziesięć Przykazań Zdrowotnych”, grupy produktów i ich rolę w codziennej diecie, znaczenie i wartość energetyczną podstawowych składników odżywczych, a także tajemnicze „E” w produktach. Omówione zostały alternatywne sposoby żywienia na przykładzie diety wegetariańskiej. Uczniowie pracując w grupach wykonywali swoje zadania: opracowali ulotkę informacyjną o zdrowym stylu życia, piramidę zdrowego żywienia, przygotowali projekt edukacyjny „Chleb razowy, ryba, mleko i do zdrowia niedaleko”. W czasie trwania programu odbyło się spotkanie z dietetykiem i z panią pedagog Sylwią Grzybowską. Zaaranżowane zostało przedstawienie „Piknik witaminek”. Podsumowaniem zajęć było zaprezentowanie i omówienie prac promujących zdrowe nawyki i aktywność fizyczną.
Koordynatorem programu była Renata Olejniczak